Ja a Vy

Leif GW Persson: Ten, který zabil draka

Leif Persson nás v poslednom vydanom románe „Ten, který zabil draka“ /ktorý vydalo vydavateľstvo MOBA, (Moravská bastei) Brno v decembri 2014 v skvelom preklade od Jaroslava Bojanovského/ opäť presvedčuje, že je tým pravým literátom, ktorý stojí na vrchole severskej krimi scény.

Po skvelej trojdielnej sérii nazvanej „Severské mystérium“ /I. Mezi touhou léta a chladem zimy, II. V jiném čase, v jiném životě III. Volně padat jako ve snu/ sa ex kriminalista Persson blysol tiež prípadom brutálnej vraždy študentky pod názvom „Linda – příběh zločinu“, ktorý voľne nadväzoval na predchádzajúcu trojdielnu sériu.

V úvodnom motte Persson charakterizoval svoj najnovší krimiromán úplne jednoducho, ale a predsa, veľmi trefne: „Je to ošklivá pohádka pro dospělé děti.“  Však to všetci poznáte, ten, ktorý skrotí draka dostane za odmenu krásnu princeznú a polovicu kráľovstva k tomu. Len či to bude to Švédske kráľovstvo a ešte k tomu zlatá medaila za zásluhy, na to si treba počkať na 432 stranách, ktoré Vás doslovne pohltia, že budete obracať každý ďalší list v napätí, ako sa bude príbeh vyvíjať.

Do hry sa po krátkom odpočinku vracia z oddelenia strát a nálezov znovuoživený a ako z popola vstanutý, čoby bájny Fénix, kriminálny komisár Evert Bäckström, ktorý je všetkým možným, len nie tým poctivým príslušníkom zboru, na ktorého by mohol byť čitateľ právom hrdý. Ale on je neúnavný bojovník, a tak cez odbory a neustále vypisovanie dosiahne svoje a stane sa, čuduj sa svete, vedúcim vyšetrovacej skupiny zo Solny pod velením „finďáka“ Toivonena, ktorý má Bäckströma asi tak rád ako zápal pľúc, pretože si pod jeho „velením“ v minulosti veru užil svoje. Najmä z tohto dôvodu mu Toivonen zveruje naoko banálny prípad úmrtia alkoholika Karla Danielssona, ktorého vo veku 68 rokov niekto ubil k smrti v jeho bytíku na Lístkovej č. 1. A že Bäckström /ktorý takmer odhalil roky nevyriešenú záhadnú vraždu bývalého švédskeho premiéra Olofa Palmeho/ v tomto aktuálnom bytovom morde vidí zase pôsobenie  temných síl,  je dúfam každému čitateľovi jasné. A tak sa dá na boj, ktorý rozhodne nebude ľahkým súbojom, pretože protivníci sú veľmi sofistikovaní…

Pri čítaní románu „Ten, který zabil draka“ treba úplne zabudnúť na klasické kriminálne príručky a odporúčania ako sa majú policajti v službe chovať…. Bäckströmove vyšetrovacie metódy sú vskutku neortodoxné a to je ešte skromne povedané. Myslíte si, že alkohol v službe sa nenosí? Ale veď zopár poldecáčikov ruskej Standard vodky, ktorú dostane od kolegyni pôvodom z bývalého ZSSR Nadi Högbergovej počas pracovnej doby ešte nikoho nezabilo, všakže? A čo luxusná call girl skončiaca v exkluzívnej  Bäckströmovej posteli od firmy Hästens ako inak počas služby? Povinné streľby, ktoré absolvuje za Bäckströma jeho kolega? A mnoho iných príhod, ktoré sú všetkým možným, len nie tou poctivou kriminálnou prácou, na ktorú sme zvyknutí.

Evert Bäckström sa ani v tomto krimirománe, pardon v príbehu o zločine, nezaprie a zostáva verný svojej tradícii, a tak sa ako čitatelia budete veľmi dobre baviť na jeho sexistických, šovinistických a oportunistických poznámkach, ktoré v duchu prenáša na svojich kolegov, podozrivých a doslovne na každého, s ktorým príde do kontaktu.

O tom, že sa zdanlivo jednoduchý a banálny prípad zabitého opilca K. Danielssona premení, a to doslovne na boj so zlými drakmi, rozumej top organizovaným zločinom, nemusím hádam nikoho presviedčať. Aj v tomto románe Persson cez hlavnú postavu kriminálneho komisára Everta Bäckströma sarkasticky a s nadsázkou hodnotí súčasnú prisťahovaleckú politiku severských štátov, štedrý sociálny systém, ktorý je nespočetne krát zneužívaný, slabú vymáhateľnosť práva, ktorá prerastá do celkového rozkladu klasickej švédskej spoločnosti.

Persson má v hľadáčiku nielen rutinnú prácu polície v Štokholme, ale sa snaží  poukázať najmä na to, že každá obeť má svoju trinástu komnatu a povestného kostlivca v skrini skrytého vo svojej minulosti, ktorá nie je vždy taká priehľadná ako vyzerá.

Aj keď si v závere Bäckström, ktorý bravúrne rozlúskol prípad /už len tá princezná mu chýba, ktorá by viac menej ochotne skončila v jeho posteli od firmy Hästens/ a aj skryté šifry HA, AF, FA v denníku mŕtveho Danielssona pomyslí: „Kam se to lidstvo řítí? Kam spěje naše Švédsko? Co se to děje s naším sborem?“ nezúfajte, lebo on je nezničiteľný a hlavný hrdina sa vráti, dúfajme že čoskoro v pokračovaní a českom preklade románu: Evert Bäckström book 3; The True Story of Pinocchio’s Nose, ktorý si určite nenechám ujsť, pretože kto už by nechcel vedieť, čo zase nové Bäckström zažije a aké sprisahanie celoštátneho ak nie celosvetového významu zase tento kriminálny komisár odhalí.

Artúr Soldán

Hodnotenie: 95%

Pridaj komentár