Ja a Vy

Monthly Archives: september 2015

Ako sme v Modre referendúvali

Uprostred krásneho babieho leta léta páně 2015, ktoré spolu s kŕdľami škorcov, ktoré oberajú postupne a efektívne viaceré vinohrady aj bez pomoci nožníc, následkom čoho si vinári a vinohradníci šklbú vlasy, sa skupina mestských konšelov rozhodla, že tohoročné dozrívaní úrody trošku spestrí. A to najprámejšou z prámych fórem demokracijé ve švajčárskem štýle s názvem „Referendum“. Nékerí obyvatelé ani toto čudné slovo nevedzá vyslovit, iní len bezradne krúca hlavámi a pýtajú sa dokolečka: Kto túto somarinu vymyslel a ja sa pýtam spolu s nima: kto tento -né úplne lacný špás – zaplací?

Čítať viac

Arne Dahl: Sen noci svatojánské

Uprostred slnečných júlových dní roku 2015, tesne pár dní po magickom letnom slnovrate nás znova vydavateľstvo Mladá Fronta zahrialo na duši a to tým, že uviedlo na knižný trh v poradí šieste pokračovanie skvelej detektívnej série prípadov skupiny A, ako inak v osvedčenom preklade odborníčky na jazyk Vikingov Lindy Kaprovej za prispenia redaktora Tomáša Dimtera.

Literárny kritik, vlastným menom Jan Arnald, nás ani tentoraz na 338 stranách nenechá na pochybách, že za fasádou na prvý pohľad banálneho zločinu je v skutočnosti umne zamaskovaný veľmi sofistikovaný trestným čin, ktorého korene siahajú do hlbokej minulosti a čitateľ si opäť raz uvedomí, že platí staré známe porekadlo o tom, že všetko so všetkým súvisí a zdanlivo banálne veci zapadnú do seba ako domino a v kontexte nových faktov budú vyznievať úplne inak, než ako sa zdali na počiatku.

Čítať viac