
Arťo Soldán
Správa o prostriedkoch vynaložených na volebnú kampaň v komunálnych voľbách v roku 2018
I. výročný oheň OZ Priatelia lesa
OZ Priatelia lesa je občianskym združením založením v roku 2003, ktoré združuje 6 dnes už legendárnych trampských osád v Modre a okolí a síce: T. O. Čierny Medveď, T. O. Geronimo (Pardále), T. O. Biela Hviezda, T. O. Pavučina, T. O. Manitoba a T. O. Brezička. Týchto 6 osád združuje cez 40 aktívnych vyznávačov života v nedotknutej prírode, ktorí okrem tradičných potlachov, výročných ohňov, pochodov a čistenia studničiek, aktívne vypomáhajú tiež LESOM MODRA, s. r. o. so zalesňovaním, zhotovovaním oplotenia proti zveri, likvidáciou nefunkčných oplotení, uhadzovaním haluziny, a to v celkovom rozsahu 400 hodín ročne.
VII. ročník STOPA TOUR
V sobotu, konkrétne 19. marca 2016 sme sa z Modry vydali po stopách kamaráta Mirka Turánka-Čutoru z T. O. Stratená Stopa a náš výšľap začínal v Horných Orešanoch na zastávke Vinohrady, kde sme boli v úvode niečo pred pol ôsmou ráno poučení a milo upozornení kamarátom Milanom z Trnavy, že nech si utiahneme šnúrky na kanadách, pretože nás čaká „malé“ prevýšenie a to z dôvodu, že Horné Orešany sú vo výške 200 mnm a Slepý vrch je kapánek vyššie a to konkrétne dorástol až do výšky 543 mnm.
Talianske odpadové hospodárstvo po modransky
Talianske odpadové hospodárstvo po modransky
Ako sa rok s rokom stretél ešte ani ten bílý sneh nescihél zmiznút z modranských úbočí a už som sa v modranských zvescách dočítal, že nás tohto prestupného roku veru čekajú prevratné zmeny, okrem vynoveného námescá, keré sa dúfam nebude znovu rozkopávat začátkem apríla, ma zaujala stručná noticka o tem, že aj na území slobodného a zvrhovaného královského to mestečka Modry, začína placit nový zákon o odpadoch. Čo sem jako človek znalý legislatívy a s tým súvisácich predpisu vedel už dávno, ale zaujali ma najmä dve dost podstatné veci:
Tramping žije aj pod Malými Karpatami
This gallery contains 14 photos.
Láska k prírode, pevné a roky pretrvávajúce kamarátstva, hodiny strávené v lese na pochodoch a vandroch ale aj spanie pod širákom, nádherné potlachy a sleziny zažité pod oblohou posiatou množstvom hviezd za zvukov gitary. Áno, aj tieto slovné spojenia vyjadrujú ten naozajstný nefalšovaný vzťah k prírode a v neposlednej rade aj k voľnosti. Životný štýl, ktorého definícia sa hľadá len ťažko sa označuje v českých a slovenských krajinách pod pojmom tramping.
Tento rok sme strážili vinohrady aj v Modre
Ak sa spomenie medzi rečou v našom meste vinohrad, ihneď každého vinára a vinohradníka napadne jeden pojem: nikdy nekončiaca práca a drina, ktorá začína v januári, rezom viniča a často končí pár dní pred Štedrým dňom pretáčaním prvých mladých vín. Počas tohto „medziobdobia“, kedy sa vykonávajú agrotechnické práce na vinici sa každý väčší či menší vinár vždy obáva najmä klimatických výkyvov.
Ako sme v Modre referendúvali
Uprostred krásneho babieho leta léta páně 2015, ktoré spolu s kŕdľami škorcov, ktoré oberajú postupne a efektívne viaceré vinohrady aj bez pomoci nožníc, následkom čoho si vinári a vinohradníci šklbú vlasy, sa skupina mestských konšelov rozhodla, že tohoročné dozrívaní úrody trošku spestrí. A to najprámejšou z prámych fórem demokracijé ve švajčárskem štýle s názvem „Referendum“. Nékerí obyvatelé ani toto čudné slovo nevedzá vyslovit, iní len bezradne krúca hlavámi a pýtajú sa dokolečka: Kto túto somarinu vymyslel a ja sa pýtam spolu s nima: kto tento -né úplne lacný špás – zaplací?
Arne Dahl: Sen noci svatojánské
Uprostred slnečných júlových dní roku 2015, tesne pár dní po magickom letnom slnovrate nás znova vydavateľstvo Mladá Fronta zahrialo na duši a to tým, že uviedlo na knižný trh v poradí šieste pokračovanie skvelej detektívnej série prípadov skupiny A, ako inak v osvedčenom preklade odborníčky na jazyk Vikingov Lindy Kaprovej za prispenia redaktora Tomáša Dimtera.
Literárny kritik, vlastným menom Jan Arnald, nás ani tentoraz na 338 stranách nenechá na pochybách, že za fasádou na prvý pohľad banálneho zločinu je v skutočnosti umne zamaskovaný veľmi sofistikovaný trestným čin, ktorého korene siahajú do hlbokej minulosti a čitateľ si opäť raz uvedomí, že platí staré známe porekadlo o tom, že všetko so všetkým súvisí a zdanlivo banálne veci zapadnú do seba ako domino a v kontexte nových faktov budú vyznievať úplne inak, než ako sa zdali na počiatku.
Referendum, alebo ako sa v Modre (ne)realizuje priama demokracia
Referendum, alebo ako sa v Modre (ne)realizuje priama demokracia
Blíži sa oberačkové obdobie, babie leto, ľudia sa pomaly ale isto vracajú z exotických dovoleniek na Malte alebo inej prístavby rodinného domu, poprípade zmenia svoje pôsobisko a z malebných svahov sa poberú do doliny do svojich pivničiek, aby mohli ochutnať prvý lahodný dúšok z voňavého Iršaja alebo práve vyprešovanej Čabany. Ale čo sa nestane? Katastrófa, hovoria niektorí, že vraj bude nejaké „místne referendúm“, ktoré navrhli múdri páni konšeli aj s väčšinou poslancov nášho skvelého zákonodarného „miniparlamentu“, ktoré bolo tesnou vačšinú 8 proci 2 schválené na zasadnutí zastupiteľstva dňa 18. júna 2015.
Henning Mankell: Bílá lvice
Komisár Kurt Wallander z juhošvédskeho Ystadu Vás v treťom pokračovaní doposiaľ vo švédčine vydanej jedenásťdielnej série, /vo veľmi zdarilom českom preklade od Heleny Stiessovej z produkcie HOST — vydavatelství, s. r. o./ zavedie do nedávnej minulosti a to konkrétne do roku 1992, búrlivého ho to roku kedy sa rozpadalo Československo a z politickej mapy sveta zmizol aj Sovietsky zväz. Okresné mestečko Ystad, pod velením náčelníka Otta Björka ani len netuší čo sa bude v najbližších dňoch diať…